İADE ve DEĞİŞİM

İade ve Değişim yapmak istediğiniz ürünleri siparişi teslim aldığınız tarihten itibaren 15 gün içerisinde gönderebilirsiniz. İade ve Değişim işleminizi yapabilmek için önce FLOWER hesabınıza giriş yapın. Sonra Siparişlerim kısmında iade etmek istediğiniz sipariş numarasını seçin ve “Kolay İade” butonuna basın. Kolay İade butonuna bastığınızda, siparişinizdeki iade etmek istediğiniz ürünün fotoğrafına bir kere tıklayın. Ürün resminin üzerine tıkladığınızda seçenek yapabilmenizi sağlayacak bir kutucuk çıkacak. Ürününüzü değişim yapmak istiyorsanız İptal İade Nedeni bölümüne “Değişim” seçeneğini seçin ve İptal İade Tipi bölümünde ise “Diğer” seçeneğini seçin. Ürününüzü iade etmek istiyorsanız İptal İade Nedeni bölümündeki iade sebebinizi seçin, İptal İade Tipi kısmında ise “Para iadesi” seçeneğini seçin.

İade etmek istediğiniz siparişinizi Havale seçeneğini seçerek ödeme yaptıysanız IBAN Ad-Soyadı ve IBAN No bilgilerinin girilmesi zorunludur. Ödemesi, Kredi Kartı/Banka Kartı ile yapılan siparişlerde IBAN Ad-Soyadı ve IBAN No bilgilerinin girilmesi zorunlu değildir.

Notlar kısmında, değişim yapmak istediğiniz üründe renk değişikliği isteniyorsa istenilen renk, numara değişikliği isteniliyorsa istenilen numara yazılması zorunludur. Farklı bir ürün ile değişim isteniyor ise, değişim istenilen yeni ürünün Stok Kodu-Renk-Numara bilgileri yazılmalıdır.

İade-Değişim talebi oluşturduktan sonra,

Talebiniz bizim tarafımıza ulaştığında, İade-Değişim talebinizin alındığına dair tarafınıza e-posta gönderilecektir.

İade işlemi gerçekleştiğinde, iade ödemesinin yapılacağına dair tarafınıza e-posta gönderilecektir. Bu maili aldıktan sonra 7 ile 10 iş günü içerisinde ilgili tutar tarafınıza iade edilecektir. İade işlemleriniz ile ilgili gecikmelerde çalıştığınız banka sorumludur.

İade ve değişim gönderilerinizin sadece Yurtiçi Kargo 413695233 Müşteri Numarası ile gönderilmesi gerekmektedir. Farklı kargolarla ödemeli olarak gönderilen ürünler iade alınmayacaktır.